متد | دکوراسیون داخلی | متد دیزاین | غرفه سازی | دکوراسیون اداری | طراحی غرفه استفاده رنگ در دکوراسیون داخلی
صفحه اصلي   ->   مقالات   ->  استفاده رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده رنگ در دکوراسیون داخلی

امروزه می دانیم که رنگها روی حالات و خلق و خوی شما تاثیر می گذارند، اما آیا رنگها می توانند شما را باهوش تر کنند ؟

نه تنها رنگهایی که برای تزیین دکوراسیون خانه خود استفاده می کنید روی حس و حال شما تاثیر  می گذارند، بلکه روی انرژی، خلاقیت، آرزو و میزان یادگیری نیز تاثیر می نهند، که همگی اینها از اجزای لازم فکر و هوش شماست

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی با افزایش اکسیژن رسانی به مغز باعث تحریک فعالیت ذهنی شما می شود. همچنین به شما احساس قدرت و آمادگی بیشتری برای انجام کارها می دهد. اگر در حال انجام یک پروژه همراه با همسر خود هستید، بهترین مزیتش این است که این رنگ باعث تحریک تعاملات اجتماعی شما میشود.


رنگ نارنجی نماد قدرت است. اما اینجوری فکر نکنید که مجبورید همه دیوارها را با یک رنگ نارنجی ضخیم برای گرفتن تاثیر مورد نظرتان، رنگ آمیزی نمایید. این رنگ می تواند بعنوان یک هارمونی در کنار رنگهای دیگر همان تاثیر را روی شما بگذارد. وقتی نارنجی با سفید مخلوط می شود به شدت از انرژی آن کاسته می شود و در اختلاط با سیاه خاموش اما عمیق می شود.حرارت نارنجی در کنار آبی به اوج خود میرسد و به کنتراست سرد و گرم با کیفیتی انکار ناپذیر دامن میزند. 


رنگ زرد

رنگ زرد نیز تحریک کننده فعالیتهای ذهنی است، اما استفاده بیش از حد رنگ زرد شما را کمی حساس می کند . از آنجایی که کمک می کند تا حافظه شما فعالیت بیشتری داشته باشد، تمرکز شما را افزایش داده و ( در موارد کمی ) خلاقیت شما را زیاد می کند، رنگ بسیار عالی برای استفاده در دکوراسیون جایی که درس می خوانید، کارهای دستی انجام می دهید و یا روی پروژه های بزرگ کار می کنید است.

از رنگهای زرد تیره دور بمانید. چون ممکن است خلاقیت شما را از بین ببرد بخاطر همین است که استفاده از این رنگ توصیه نمی شود و روی گزینه های روشن تر ( و یا رنگ پریده تر ) تاکید می شود.

در واقع می توانید برای استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون اتاق ، گلهای زرد تازه و یا یک ظرف پر از لیمو قرار دهید .خاکستری

رنگ خاکستری ممکن است برای برخی افراد گزینه بهتری نسبت به مشکی باشد.در حالی که به خودی خود هیچ قدرت محرک هوشی ندارد، ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است. همچنین برای بهبود تاثیر رنگ های دیگر برای دکوراسیون  منزلتان در اندازه کوچک مناسب است

رنگ آبی

آبی آسمانی در  دکوراسیون کلاس های مدارس بسیار محبوب است، برای اینکه بهره وری ، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. این رنگ تاثیر آرامش دهنده ای دارد و سوخت و ساز بدن را کاسته و اشتها را از بین می برد. زمانی که جلوی هیجانات بیش از اندازه زندگی شما گرفته شود، آن وقت زمان زیادی برای اندیشیدن به جزئیات مهم خواهید داشت.


از رنگ های آبی تیره و یا بسیار روشن نباید در دکوراسیون فضاهای کاری استفاده کرد ( مثل اتاق کار، دفاتر خانگی و یا آشپزخانه)، چون این کار واقعا می تواند فعالیت شما را سرکوب کند. درعوض، گزینه هایی چون فیروزه ای، آبی رنگ پریده ، آبی های متالیک یا آبی آسمانی مناسب هستند. از رنگ های هم خانواده در کنار هم استفاده کنید ، می توانید از آبی پررنگ در بالشتان استفاده کنید.

رنگ آبی رنگی با خاصیت قدرت و متمرکز کننده برای افراد بیش فعال و یا پریشان خاطر است که        می توان در سرتاسر اتاق از آن (در شکل ملایم ترش) در سایه های مختلف و در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده کرد. اگر شما به رنگ های طبیعی تمایل دارید،می توانید رنگ های آبی پررنگ استفاده کرده و یا یکی از رنگ های محرک هوش را بکار ببرید.سفید برفی

ما به شما یک طرح کاملا سفید برای افزایش قوای فکریتان پیشنهاد نمی کنیم مگر آنکه نویسنده رمان های عاشقانه باشید . اگر دیوارهای منزل شما سفید رنگ است، باید در انتخاب رنگ مبلمان و سایر وسایل دقت کنید؛ درچنین شرایطی برای دکوراسیون منزلتان به هیچ وجه آنها را سفید انتخاب نکنید بلکه با ایجاد تضاد رنگی روحیه افراد خانواده را به طرز حیرت آوری بالا ببرید.این رنگ به وضوح ذهن شما را یاری میکند و شما را به پاک کردن چیزهای درهم برهم و موانع تشویق می کند (جسمی و روحی)رنگ مشکی

رنگ سیاه با بسیاری از رنگ هایی که در بالا ذکر شد، هماهنگ می شود ، و برای ایجاد یک فضای شیک و مدرن  مناسب است.این رنگ می تواند ذهن خلاق برخی افراد را تحریک و آنها را حرفه ای تر و پیچیده تر نماید

خیلی ها ممکن است این رنگ را رنگی افسرده کننده بدانند اما با استفاده درست بسیار هم جذاب خواهد بود. فقط مطمئن شوید که رنگ مشکی مثل یک هایلایت است و بر رنگ اصلی غالب نشده باشد. مشكی رنگ خوبی برای كف‌پوش است. رنگ سیاه و سفید معمولا به صورت كاشی یا موزاییك مناسب كف سرویس‌های بهداشتی است چون با كنتراست یا تضادی كه ایجاد می‌كند فضاهای كوچك را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

مشكی در دکوراسیون داخلی به تنهایی به عنوان رنگ‌ دیوار چندان مرسوم نیست، محیط را بسته و مرغوب می‌كند. اما برای اهمیت دادن و تاكید یك طرح، در زمینه‌های رنگی به كار می‌رود.
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت متد دیزاین است .

هرگونه استفاده و کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

W        ww.MD-co.com       www.MD-co.com 

 
٦:١٨:١٣  پنجشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٢
 
تاريخ مقاله
745kb
 
حجم مقاله
٠
 
تعداد دانلود